Podjetništvo

Čiščenje površin ali peskanje

Peskanje je postopek čiščenja površin s pomočju suhega leda, peska ali z drugimi mediji. Te medije nanašamo na prizadete površine pod visokim pritiskom zraka in z veliko hitrostjo, zato je torej peskanje postopek, ko lahko popolnoma odstranimo trdovratno nečistočo. Ne glede na to ali gre za nečistoče na betonskih, kamnitih, oljnih ali na drugih površinah.

Več si lahko preberite na spletni strani http://ferroecoblast.com/sl/raziskave_in_razvoj/peskanje/.

Pomembno je, da se odločimo za pravo tehniko peskanja, da bo naše čiščenje učinkovito, saj niso vse tehnike primerne za obdelavo vseh materialov. Te tehnike so  injektorsko, tlačno, turbinsko, vlažno in peskanje s suhim ledom ter sodo. Injektorsko peskanje je primerno za čiščenje manjših in manj umazanih predmetov, saj se tu uporablja manjša količina in hitrost kompremiranega zraka in posledično manjšo hitrost iznosa granulata, kar pomeni počasnejše delo.

peskanje

Za injektorskim sledi tlačno peskanje, ki uporablja 4x večjo količino komprimiranega zraka in posledično tudi 4x hitrejše delo, zato lahko z njim očistite tudi bolj masivne predmete ali korodirane površine. Ta tehnika pa se tudi uporablja za natančno mikro kovanje oz. utrjevanje površin. Tej tehniki pa sledi še turbinsko peskanje, ki jo lahko uporabljate za mikrokovanje oz. utrjevanje površin. Površine se lahko utrjuje tako, da se na mikro ravni spremeni struktura površine. Ta postopek se imenuje tudi mikrokovanje. S tem pa se pridobi trdnejšo in odpornejšo površino.

Za peskanje se največkrat uporablja kremenčev pesek, korund, keramične kroglice, steklene kroglice, soda in suhi led. Če so površine, ki jih želimo peskati premične, se peskanje lahko izvaja v peskalnih komorah in peskalnih kabinah. V mnogih primerih pa površin ni mogoče premikati, zato v tem primeru podjetja peskajo na terenu.